CEHM BİN KAYS (RA)

Mekke doğumlu olan Cehm bin Kays, babası Kays bin Abd, annesi ise Ruheyme’dir. Kureyş kabilelerinin ana kollarından biri olan Abdüddar oğullarındandır. O dönem de Mekke’de Kabe hizmetleri,hacılara su taşıma,sancak taşıma ve yönetim Abdüddaroğullarındaydı.

İslamın ilk yıllarında bu kabileden birçok kişi iman ederek mümin olmuşlardır. Bedir ve Uhud Gazvelerinin Sancaktarı Musab bin Umeyr(RA) da Abdüddaroğullarındandır.

Cehm bin Kays, İslam davetinin başladığı ilk günlerde mümin olma şerefine ulaşan sahabilerdendir. Eşi Hüreymile bint-i Abdülesved bin Huzeyme de ilk müslüman olan hanım sahabiler arasında yeralır.

Cehm bin Kays ve eşi İslamiyeti seçmeleriyle birlikte Mekke müşriklerinin akla gelmedik eza, cefa ve işkencelerine uğramışlardır. Müşriklerin işkencelerine imanı ile göğüs geren Cehm, uzun süre onların bu işkencelerine katlanmıştır. Müslümanlar üzerinde baskılarını iyice arttıran müşrikler, artık kan dökmeye başlamışlardı. Artık her geçen gün dayanma sınırı zorlanıyordu.  Gittikçe artan bu işkence ve zulümlere dayanamayan Cehm bin Kays ailesi ve çocuklarını alarak Mekke’yi terkedip Allah yolunda yapılan İkinci Habeşistan hicretine katılmıştır.

Allah yolunda yapılan Habeşistan hicretinde hanımı Hureymile bir müddet sonra Habeşistan’da vefat etmiş ve buraya defnedilmiştir. Cehm bin Kays, Habeşistan’dan Mekke’ye dönmemiş, daha sonra diğer müminlerle beraber Medine’ye hicret etmiştir. Medine hayatı hakkında fazla bir bilgi bulunmamaktadır.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir