ATİKE BİNT-İ ZEYD (R.ANHA)

Kureyş kabilesine mensup olan Atike bint-i Zeyd, Mekke doğumludur. Babası Zeyd bin Amr el-Kureyşi, annesi Ümmü Küreyz el-Hadramiyye’dir. İslamiyeti ilk tebliğ yıllarında kabul eden şair kadın sahabilerdendir. Aşere-i mübeşşereden Said bin Zeyd’in kız kardeşidir.

Atike, Mekke’de akıllı, bilgili güzelliği dillere destan olan edebi yönü kuvvetli şair bir hanım olarak tanınırdı. Yazdığı mersiyeler ile şöhret olmuştur.

Babası, Zeyd bin Amr, cahiliye döneminde hayatında hiç putlara tapmayan ve onlar adına kesilen hayvanları yemiyen bir insan olarak tanınmıştır.

İslamiyetten önce Beldah vadisinde müşriklerin ikram ettiği yemeği Rasulullah’ın yemediğini görünce ona tabi olup yemeği yememiştir. İnce düşünceli, yufka yuraklı bir insan olarak bilinen Zeyd, son peygambere kavuşup ona tabi olmak için çırpınan bir insan. Son Peygambere kavuşma ümidini kaybedince çocuklarının o şerefe erişmesi için, ”Ya Rabbi! oğlum Said’i ve diğer evlatlarımı ondan mahrum etme” diye dua etmiştir.

Said ve Atike babalarının bu halis duası hürmetine İslam’la şereflenen ilk sahabiler arasında yer aldılar. Hak aşığı bir babanın sevgi ve şefkati altında yetişen Atike, Medine’ye hicret izni ile birlikte Medine’ye hicret edenler kervanına katıldı.

Medine’ye hicret eden Atike bint-i Zeyd, ilk evliliğini Ebu Bekir (RA)ın oğlu Abdullah ile yapmıştır. Abdullah bin Ebubekir, Taif muharasında aldığı bir ok ile yaralandı. Aldığı yara sonucu Medine’de vefat etti. Kocasının ölümüne çok üzülen Atike, elemini, üzüntü ve kederini şiirlere döktü.

Abdullah’ın ölümünden bir yıl sonra Atike’ye gelen evlilik tekliflerinin içinde Hz. Ömer (RA) teklifini kabul edip onunla evlendi. Hz. Ömer(RA)ın şehid olmasından sonra Zübeyr bin Avvam ile evlendi. Zübeyr’in şehid olması üzerine onun için de mersiyeler söyledi.

Zübeyr bin Avvam’ın şehid edilmesinden sonra Medine halkı arasında, ”Kim şehid olmak istiyorsa Atike ile evlensin” sözü yaygın hale geldi.

Vefat eden her kocası için mersiyeler söyleyen ve şiirleri ile örnek şairler rasında yer alan Atike bint-i Zeyd bir rivayete göre Hicri 660 yılında vefat etmiştir.

Allah O’ndan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir