UHUD GAZİSİ FATMA BİNT-İ ALKAME (R.ANHA)

Mekke’de dünyaya gelen Fatıma bint-i Alkame’nin babası Alkame bin Abdullah, annesi de Atike bint-i Esad’dır. Kocası Salit bin Amr ile birlikte, İslamiyeti tebliğin gizli yapıldığı ilk yıllarda kabul edip, Rasulullah’a biat etmiştir.

Fatıma bint-i Alkame, Peygamber Efendimiz (ASM)ın İslamiyeti Darrü’l Erkam’da halkı davet etmesinden önce müslüman olanlar arasında yeralır. Kocası ile birlikte müşriklerin bütün baskı ve zulümlarına katlanır, imanından asla taviz vermez.

Mekke’de müslümanlara baskı ve zulüm giderek artıyordu. Peygamber Efendimiz, müslümanların Habeşistan’a hicret etmelerinin doğru olacağını tavsiye edince, müslümanlar bu ülkeye hicret etmeye başladılar. Bu hicret kafilesinin içinde Fatıma bint-i Alkame de kocası ile birlikte yer aldı. Önce Habeşistan’a daha sonra da Medine’ye hicret ettiler.

Oğlu Selit’ten dolayı Ümmü Selit lakabıyla tanınan Fatıma bint-i Alkame, Peygamber Efendimiz (ASM) ile birlikte Uhud Gazvesinde bulunmuş, hiç çekinmeden korkmadan elinden geleni yapmış, yaralıların yaralarını sarmıştır. Müşriklere karşı cesurca savaşan Ümmü Selit, sahabelerin su ve diğer ihtiyacları için büyük gayret göstermiştir.

Ümmü Selit, Rasulullah ve diğer sahabelerle Uhud’a katılan kadın sahabiler arasında yer almıştır.

Ümmü Selit, Fatıma bint-i Alkame’nin Uhud Gazvesi ile ilgili Hazreti Ömer (RA)şunu anlatır:

”Ümmü Selit, Uhud günü kırbaları yüklenir, bize su taşır, kılıç kınlarımızın söküklerini diker yamardı.”(M.Asım Köksal, İslam Tarihi, 3-189)

Fatıma bint-i Alkame(RA)ın hayatı hakkında ö dönem tarihi kayıtlarda fazla bir bilgi yoktur. Nerede ve ne zaman vefat ettiği de bilinmemektedir.

Allah O’ndan razı olsun.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir