KUDAME BİN MAZ’UN(RA)

Mekke’de doğan Kudame bin Maz’un, Kureyş kabilesine mensuptur. Peygamber Efendimiz (ASM)ın, İslam’ı ilk tebliğ günlerinde Müslüman olmuştur. Kudame, Mekke müşriklerinin çeşitli işkencelerine maruz kalmış diğer iki kardeşi Osman bin Maz’un ve Abdullah bin Maz’un ile beraber birinci ve ikinci Habeşistan hicretlerinde bulunmuştur.

Resulullah(SAV)in Mekke’den, Medine’ye hicret ettiğini duyunca Kutame bin Maz’un kardeşleri ile birlikte hemen Habeşistandan Medine’ye hicret etmişlerdir.

Kudame bin Maz’un, Bedir, Uhud, Hendek Ğazveleri başta olmak üzere, Resulullah(SAV) ile birlikte bir çok savaşlara katılmıştır. Peygamber Efendimiz (ASM), İran Kisrası’nın valisi Münzir bin Sava’dan toplanan cizyeyi teslim almak üzere Kudame bin Maz’un’u elçi olarak Bahreyn’e göndermiştir.

Peygamber Efendimiz (ASM) ın vefâtından sonra, Hz.Ebu Bekr devrinde de birçok savaşlara katılmış, Suriye taraflarındaki birçok fetihlerde aktif görevlerde bulunmuştur. Hz.Ömer(RA)’ın döneminde Kudame bin Maz’un Bahreyn’e vali olarak tayin edilmiştir.

Kudame bin Maz’un, Hz.Ali(RA)’ın hilafeti döneminde Medine’ye yerleşmiştir. 68 yaşlarında iken Medine’de vefât eden Kudame, Cennetü’l-Bakî kabristanlığına defnedilmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir