KIRIKHANLI TALEBE ALİ SERT

1929 yılında Hatay’ın Yayladağı ilçesinin Sungur Köyünde dünyaya gelen Ali Sert, bölgesinde Risale-i Nur hizmetinin öncülerinden biri olmuştur. Ali Sert Hoca, 1972 yılından itibaren Kırıkhan’da açmış olduğu Kur’an kurslarıyla çok sayıda hafız yetiştirmiştir.

Risale-i Nur’ları Kırıkhan’da tanıdığını dile getiren Ali Sert ”dedemle altlı üstlü iki katlı bir evde otururduk, ağlayarak Risale-i Nur’ları okurduk.” 1957 yılında Kırıkhan’dan bir arkadaşı ile birlikte Üstad Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret etmek için yola çıktıklarını anlatan Ali Sert, bu konuda şöyle konuşur:

”1957 yılı Kurban Bayramında yola çıktık. Önce Konya’ya gittik. Halıcı Sabri Ağabey, Üstad Hazretlerinin yeni açılan dershaneleri gezmeye gittiğini nerede olduğunu bilmediğini, Emirdağ’da olabileceğini tahmin etti. Emirdağ’a gittik, bulamadık. Arkadaşım Sandıklıda arabadan indi. Ben Isparta’ya gittim. Gece vakti bir otelde yattım. Sabah namazına camiye gittim. Cemaet dağıldı, kimseye soramıyorum. İhtiyar sakallı birkaç kişi görünce onlara sordum. Üstad’ın evini, bana tarif ettiler. Tarife göre evi buldum. Erken olduğu için biraz dolaştım. Birara bir kadını pencerden görünce, ”Teyze, Bediüzzaman Hazretlerinin evi neresi biliyormusun?”dedim. Kadın heyecanla bana evi gösterdi, o kadın da Üstad’ın kaldığı evin sahibi imiş. Pazar günü etrafta kimse yok evin önünde beklemeye başladım. Baktım evin ikinci katından biri iniyor, hemen önüne geçtim. Bayram Yüksel Ağabeymiş. Üstad’ı ziyaret etmek istediğimi söyledim. Bana ”gel kardeşim” dedi. Dış kapının iç kısmına geçtik, orada Osmanlıca yazılmış asılı bir kağıtta, ”Benimle görüşmek isteyen kardeşlerim, Risale-i Nur’u okumak, on defa benimle görüşmekten daha karlıdır.” yazan yazıyı okudu. Sonra,”Bak biz şimdi hazırlanıyoruz, kıra gideceğiz, burada bekle o sırada görürsün Üstad’ı”dedi.

Biraz sonra merdivenin başına Üstad Bediüzzaman Hazretleri geldi. Üstad’ı, ilk defa görüyorum. Başında beyaz,siyah, yeşil üç renkli sarık var. Ruhaniyetin feyzi, yüzüne vurmuş, bir anda aklıma şu geldi. ”Bu zatın yanında olan taş dahi olsa olgunlaşır.” Üstad yavaş yavaş merdivenlerden indi, selam verdim, selamımı aldı, elini başıma koydu, başımı okşadı, ve bana ”Risale-i Nur okuyor musun?”, ”Okuyorum Üstad’ım” dedim. ”Halep’te talebelerimizden Zeynel Abidin var tanıyor musun?”, ”Duymamışım Üstad’ım, ”Abdülhadi var, onu tanıyor musun?” Onu da ”Tanımıyorum” dedim. ”Urfa ile irtibat kur” dedi. Üstad’la görüşmemiz beş dakika kadar ayakta oldu, hepsi bu kadar.”(Derleme,Ö.Özcan Ağabeyler anlatıyor)

Kırıkhan’ın tanınmış din alimlerinden olan ve uzun yıllar Kur’an Kursu öğretmenliği yapan, çok sayıda hafız ve Kur’an talebesi yetiştiren Ali Sert Hoca, 17 Temmuz 2017 yılında vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir