İNKAR KALBİ MÜHÜRLER

Günah ile küfür arasındaki nasıl bir bağ vardır? İnsanın kalbi neden mühürlenir?

Günah ile küfür arasında kuvvetli bir bağ vardır. İnsan nefsi günah işlemeye tutkundur. İşlenen bu günah tövbe ve istiğfar ile imha edilmez ise, insan bir şekilde insanı küfre doğru yol alır. Günahkar olan insan, yaptığı günahı savunur ve bunun karşılığında göreceği cezayı inkar ederse küfre girer.

Günah işler, bunu da bilir ama inkar etmezse olaki birgün tövbe eder, Allah’ın rahmetine sığınır ve kurtulur. Günahkar insan,amel noktasından küfre girmiş ve kalbinden iman nuru çıkmış kabul edilmez. Bir Müslümanın küfre girmesi ve kalbinden iman nurunun çıkması çok ağır ve ciddi şartlara bağlanmıştır.

Yok eğer günaha dalar ve Allah’ı da günahlara engel görmeye başlarsa, o insan işlediği günah hesabına Allah’ı inkar etme meyline girer. Tövbe ve istiğfar etmezse bir süre sonra o günahın tohumu kalb de yerleşmeye başlar.

Günahlarda ısrar eden, terk etme noktasında hiçbir gayret ve faaliyette bulunmayan, istiğfar ve nedametle dönme ve affetme çareleri aramayan insan, günahların ve isyanların bataklığına düşer. İşte bu insan itikat noktasında da inkar eder ve imanın şartlarını inkar ederse küfre girer. Kalbindeki iman nuru yavaş yavaş kaybolur ve kalbi mühürlenir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir