İMAN ABİDESİ ZİNNİRE HATUN (R.ANHA)

Zinnire Hatun, Abdüddar veya Mahzumoğullarından birine ait Rum asıllı bir cariye olup, ilk müslümanlardandır. İslam tebliğinin başladığı ilk günlerde İslamiyeti kabul edip mümine hanımlar safına katılmıştır. İslamiyetin ilk yıllarıydı. Peygamber Efendimiz insanları İslamiyete davet ediyordu. Bir köle olan Zinnire de bu daveti duydu. Peygamber’e iman eden kişilerin işkenceler altında inim inim inlediğini birkaç kez görmüştü. Buna rağmen bir fırsatını bulup Peygamber Efendimiz(ASM)ın davetini kabul edip İslamiyeti seçti. Kadın köleler arasında İslamla şereflenen Zinnire Hatun’un sahibi, onu akla hayele gelmiyen eza ve cafalara maruz bıraktı. Fakat o imanından asla taviz vermedi. Zinnire Hatun’un imandaki bu sebatı efendisini çılgına çevirir. Onunla başa çıkamayınca işi Ebu Cehil’e bırakır.

Ebu Cehil ve diğer azgın müşriklerin eza, cefa ve ağır eziyetlerine maruz kalan Zinnire Hatun, Ebu Cehil’in akla hayale gelmeyen işkencelerine imanıyla meydan okumuştur. Mekke’de kendisini koruyacak bir hamisi olmayan ve müşrikler tarafından eziyetlere uğrayan Zinnire Hatun, Hz. Ebu Bekir(RA) tarafından satın alınıp azat edilen yedi köleden biridir.

Azat edilen Zinnire Hatun, kısa bir süre sonra gözlerinden rahatsızlanıp, körlük yaşamıştır. Kalbi imanla dolu olan Zinnire Hatun, bu olayın kendisi için bir imtihan olduğunu anladı ve sebat etti. Müşrikler ise, ”Lat ve Uzza’yı inkar ettiği için gözleri kör oldu.” dedikodusunu yaydılar. Bunu duyan Zinnire Hatun, müşriklerin yanıldığını, putlarının kendilerine ibadet edenlerden haberi olmadığını, onların kimseye ne fayda ne zarar veremiyeceğini dile getirerek,onlara şöyle cevap verdi:

”Hastalık Allah’tan gelir, ben durumumu O’na havale ettim. Sizin tanrı diye ibadet ettiğiniz, taş ve odun parçasıdır. Benim gözümü böyle eden onlar değildir. Onlar ne zarar, nede fayda verebilirler. Bu Rabbimin işidir. Rabbim benim gözümü geri vermeye beni gördürmeye kadirdir.”

Bu konuşmanın ardından Allah’ın lutfu ile gözleri iyileşen Zinnire Hatun’a müşrikler inanmadılar. Mekke’li müşrikler Zinnire Hatun’un gözlerini açılmış olduğunu görünce şaşkına döndüler. Bazıları neredeyse müslüman olacaktı. Fakat hemen devreye Ebu Cehil girerek,”Bu Muhammed’in sihridir.” dedi. Gaflet içinde olan müşrikler düşünüp ibret almak yerine onun bu hezeyanına inandılar. Büyü deyip işi geçiştirdiler.

Allah’a, iman, ihlas ve samimiyetin zirvesine ulaşan Zinnire Hatun’un şefaatine ulaşmayı Cenab-ı Hak, bizlere nasip etsin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir