EVİNİ İSLAMA AÇAN ERKAM BİN EBİ’L ERKAM (RA)

 

Erkam bin Ebi’l-Erkam, İslamı duyunca ilk kabul eden sahabilerdendır. Kabilesi Hz. Peygamber’e karşı olmasına rağmen Erkam, Efendimiz(ASM)’ın sadık sahabilerindendir.

Hz. Ebu Bekir(RA)’ın teşvikiyle, Erkam, Ebu Ubeyde bin Cerrah ve Osman bin Maz’ûn ile aynı gün müslüman olmuştur. Evine gittiğinde eşi Hint binti Abdullah’a İslamiyeti anlatır ve O’nun da Müslüman olmasına vesile olur.

Erkam’a evlenirken babası O’na düğün hediyesi olarak Kabe’nin yakınında bulunan ve daha sonraları “Darül Erkam” olarak bilen evi hediye eder. Erkam daha sonra evine Peygamberimizi davet etti. Peygamber Efendimiz de münâsip bir zamanda, Hazret-i Ebû Bekir’le birlikte şeref verdiler. Evin geniş ve ferah salonlarında, topluca namaz kıldılar. Huzur içinde sohbet edip, uzun uzun konuştular.

Bir ara Hazret-i Erkam dedi ki:
”Yâ Resûlallah, evim, evinizdir. Emrinizdedir. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz.”

Hazret-i Erkam’ın bu teklifinden Peygamber Efendimiz çok memnun olur. Böylece, İslam tarihinde Dârül Erkam diye anılacak olan bu ev, İslamiyet’in yayılması için kilit bir merkez haline gelmiştir. Peygamber Efendimiz, sayıları 10-15’i geçmeyen mü’minler ile birlikte oraya yerleştiler. Rahatça ibadet etmeye, İslam için çalışmaya devam ettiler. Üç yıl kadar, bu ilk İslam Kalesinde bulundular. Birçok ayet-i kerime, orada nazil oldu. Birçok meşhur kimse, orada hidayete erdiler, Müslüman oldular.

Medine’ye ilk hicret edenlerden olan Erkam, Peygamber Efendimiz ile birlikte Bedir, Uhud ve diğer gazalara katıldı. Kahramanca çarpışarak büyük fedakarlıklar gösterdi. Bedir Gazvesinde Mekkeliler’den ganimet olarak alınan ve “merzüban” diye anılan kılıcı Peygamber Efendimiz O’na ikram etti.

Hz. Erkam, Medine’de 673’de vefat etti. Cenaze namazını ise vasiyeti üzerine Sa‘d bin Ebu Vakkas kıldırdı. Cenazesi Cennetül Baki mezarlığına defnedildi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir