EFENDİMİZ (ASV)IN İSMİNİ KİM KOYDU

Efendimiz(ASV)a ismini kim koymuştur?

Peygamber Efendimiz (ASV)ın ismini dedesi Abdulmuttalip koymuştur. Efendimiz(ASV)ın Annesi Âmine, doğumdan sonra dedesi Abdülmuttalib’e haber göndererek bir erkek torununun dünyaya geldiğini ve gelip O’nu görmesini istedi. Abdülmuttalib geldiğinde Âmine, hamile iken gördüğü bir rüyada çocuğa “Ahmed” veya “Muhammed” adının verilmesinin söylendiğini hatırlattı.

Abdülmuttalib çocuğu kucağına alarak Kâbe’ye götürdü, Allah’a şükretti. Daha sonra develer, davarlar kestirerek Mekke halkına üç kez yemek yedirdi.

Kureyşliler, bu ziyafetten sonra: “Ey Abdülmuttalib! Doğumu sebebiyle bize ikramda bulunduğun bu oğluna ne isim taktın?” diye sorunca Abdülmuttalib, şu cevabı verdi:

“Muhammed.”

“Neden atalarından birinin ismini takmadın da bu ismi verdin?” dediler. Cevabı şu oldu:

“Allah’ın ve insanların onu övmelerini istediğim için.”

Dede Abdulmuttalip’in bu samimi, içten duası kabul olmuş,
Kâinatın Efendisi Peygamberimiz (ASV) Allah’ın, insanların ve meleklerin senâsına eşsiz bir surette mazhar olmuş dünya üzerinde tek şahsiyettir.

Bir hadis-i şeriflerinde Efendimiz (ASV) “Benim beş tane ismim vardır: Ben Muhammed’im! Ben Ahmed’im! Ben Mâhî’yim ki, Yüce Allah, küfrü benimle yok edecektir! Ben Hâşir’im ki, insanlar, Kıyamet günü beni takip ederek haşr olunacaklardır! Ben Âkıb’ım ki, benden sonra peygamber yoktur!”

Ümmeti olmakla şeref bulduğumuz, Peygamber Efendimiz(ASV)a, milyonlarca salât ve selam olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir