EBU SEBRE BİN EBU RÜHM(RA)

Peygamber Efendimiz(ASM)ın halası Berre bin Abdulmuttalip’in oğlu Ebu Sebre bin Ebi Rühm, Mekke’li ilk müslümanlardandır. Müşriklerin her gün biraz daha şiddetini artıran eziyet, hakaret ve işkence­leri neticesinde Mekke, Müslümanlar için yaşanmaz bir şehir haline gelmişti. Günden güne artan bu eza ve cefalar,dini ibadetlerini de yapmalarına imkan vermiyordu.Ebu Sebre’de bu işkence ve  hakaretlere uğrayanlardandı.

Müşriklerin, bu gaddar ve merhametsiz davranışlarından kolay kolay vazgeçmeye de niyetleri yoktu. Bunun için Resûl-i Ekrem Efendimiz, bir gün Müslümanlara, “Siz, bari yer­yüzüne dağılın! Allah sizi yine bir araya getirir” dedi.

Ebu Sebre ve diğer sahabeler, “Ya Re­sulal­lah! Nereye gidelim?” diye sorunca da, eliy­le Habe­şistan’ın bulunduğu tarafı işaret ederek, “Siz Habeş ülke­sine gitseniz iyi olur! Habeş hükümdarının yanında hiç kimse zulme uğramaz. Orası doğruluk yur­dudur. Umulur ki Allah, sizi orada ferahlığa kavuşturur” buyurdu.

Ebu Sebre, ilk hicret kafilesi ile birlikte Habeşistan’a gitti. Nübüvvetin beşinci yılı Recep ayında Habeş ülkesine sığınmış olan Ebu Sebre ve beraberindeki müslümanlar, Mekke’lilerin tamamının müslüman olduğuna dair çıkan haber üzerine Mekke’ye geri döndüler.

Haberin asılsız olması üzerine Mekke’ye Ahnes bin Şerik veya Sühely bin Amfin himayesinde giren Ebu Sebre bir süre sonra ilk müslümanlardan olan Ümmü Külsüm Süheyl bin Amr ile evlenmiştir. Ebu Sebre, Allah yolunda yapılan birinci Habeş hicretine yalnız, ikinci Habeş hicretine de zevcesi Ümmü Külsüm Süheyl bin Amr ile birlikte katıldı. Ebu Sebre daha sonra Medine’ye de hicret ederek bütün hicretleri üzerlerinde birleştirdi.

Ebu Sebre, Rasulullah ile beraber Bedir, Uhud, Hendek ve diğer bütün savaşlara katılmıştır. Ebü Sebre bin Ebi Ruhm, Hazret-i Ömer döneminde Bahreyn de Farslılarla yapılan bir savaşa komutan olarak katılmıştır. Farslarla yapılan bu savaşta, Allah Müslümanlara zafer nasip etmiş, müşriklerden pek çok kimse öldürülmüştü. Bu savaştan sonra müslümanlar Basra yakınlarına kadar ulaşmışlardır.

Ebu Sebre, daha sonra Mekke’ye dönerek buraya yerleşmiştir. Halife Hz. Osman(RA) döneminde Mekke’de vefat etmiştir.

Allah (c.c) onlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir