ATİKE BİNT-İ ABDULMUTTALİP (R.ANHA)

Atike binti Abdulmuttalip, Mekke doğumludur. Lakabı Ümmü Abdullah Atike binti Abduluttalip bin Haşim el Haşimiyyedir. Babası Abdulmuttalip bin Haşim, annesi Fatıma binti Amr’dır. Peygamber Efendimizin babası Abdullah ile Atike anne-baba bir kardeştir. Rasulullah’ın halası olan Atike, mersiyeleriyle meşhur şair ve Kureyş’in en fasih konuşan hanımlarındandır.

Atike’nin günümüze kadar gelen bir şiiri babası Abdulmuttalip hakkındaki bir mersiyedir. Efendimiz (ASM)ı da metheden üç ayrı şiirine İbn Sa’d eserinde yer vermiştir. İslamiyeti Mekke’de kabul edip, Medine’ye hicret etmiştir.

Atike binti Abdulmuttalip hitabeti ve edebi yönü kuvvetli bir şair olarak bilinir. Önce babası Abdulmuttalip ve daha sonra Peygamber Efendimizin vefatının ardından yürekleri yakan mersiyeler söylemiştir.

Kureyş’te sözü dinlenilen önemli hanımlardan biri olan Atike, gördüğü bir rüya ile büyük şöhret kazanmıştır. Gördüğü rüya tüm Kureyşliler tarafından kabul görmüştür. Atike rüyasında Kureyşlilerin, Efendimiz karşısında büyük bir bozguna uğrayıp, yenileceklerini bir Mekke’linin bunu onlara haber vereceğini gördüğünü söyler. Bu rüya üzerine Ebu Cehil Bedir Savaşına katılmaz. Nitekim, Atike’nin gördüğü rüya aynen gerçekleşir, müşrikler Bedir’de bozguna uğrar, bu bozgunu da bir Mekkeli onlara gelir anlatır.

Gördüğü rüya ile şöhret sahibi olan Atike, bu olaydan sonra Medine’ye hicret eder. Hazreti Peygamber’den sonra vefat eden Atike binti Abdulmuttalip’in ölüm tarihi bilinmemektedir. Allah O’ndan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir